YDS

Yabancı Dil Seviye Tespit  Sınavı (YDS), her sene ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi bir yabancı dil sınavıdır.YDS’de, yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi uygulanır.

YDS ile e-YDS arasında sonuçların geçerlilik durumu ile ilgili bir fark yoktur. e-YDS sınavı Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından belirlenen sınav merkezlerinde adayların sınavlarını bilgisayar üzerinden gerçekleştirdiği bir uygulamadır. 

Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları, yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları, lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler, herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar, kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler, herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksek okul mezunları YDS ile yabancı dil seviyelerini tescilleyebilirler.

YDS, Sonbahar ve İlkbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılır. Fakat 2018’den beri Aralık ayı da eklenerek yılda 3 sınava çıkarılmıştır.

eYDS ise yıldan yıla farklılık göstermektedir. YDS’nin olmadığı aylar dışında hemen hemen her ay düzenlenmektedir.

YDS büyük şehirlerin tamamında yapılmaktadır. Diğer illerin talepleri doğrultusunda yeni sınav merkezleri oluşturulabilir.

eYDS ise Ankara, Adana, İstanbul ve İzmir de belirlenmiş olan sınav merkezlerinde gerçekleşmektedir.

YDS sınav ücreti Eylül 2021 sınavı için 145 TL olarak belirlenmiştir. eYDS sınav ücreti Ekim 2021 sınavı için 290 TL olarak belirlenmiştir. Her sınav döneminde farklı sınav ücretleri uygulanabilir. Güncel sınav ücretini Sınav Kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

Sınav ücreti ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi‘nde yer alan “e-İŞLEMLER” sekmesindeki “ÖDEMELER” bölümünden kredi kartı ya da banka kartı ile yatırılabilir. Ayrıca bankaya giderek veya internet bankacılığı yoluyla da sınav ücreti yatırılabilir.

YDS sonuçları 2-3 hafta içerisinde; e-YDS ise aynı gün açıklanmaktadır.

YDS / e-YDS’de doğru cevaplanan her soru 1.25 puandır. Sınavda yanlış doğruyu götürmemektedir.

Soru Tipi

Soru Adedi

Vocabulary

5

Grammer

10

Cloze Test

10

Sentence Completion

10

Reading Comprehension

20

Dialog

5

Restatement

4

Paragraph Completion

4

Irrelevant Sentence

5

Translate Questions

6

Birebir ve Özel Grup dersleri için formu doldurun...

YDS HAZIRLIK DERSLERİ

YDS Hazırlık Abonelik Planları

X