YÖKDİL

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı adayların yabancı dil yeterliliklerini ölçmek ve belgelendirmek adına girdikleri YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı), Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 temel alandan birinin seçilerek girildiği, ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır.

YDS ve YÖKDİL arasındaki temel fark YÖKDİL sınavının uzmanlık alanına ilişkin sorulardan oluşmasıdır şöyle ki, YDS belirli bir alan göre türleri olmayan tek bir sınav iken YÖKDİL ise Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri alanlarında Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılmaktadır.

YÖKDİL sınavında YDS’den farklı olarak diyalog tamamlama ve eş anlamlı cümle soru tipleri yer almamaktadır. Bunun yerine diğer soru tiplerinin soru sayısında artışa gidilerek aradaki açık giderilmiştir.

YÖKDİL sınavına, üniversiteler tarafından kendilerinden dil yeterlilik puanı istenen adaylar ile Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavlarına başvurmak isteyenler katılabilmektedir.

YÖKDİL sınavı yılda 2 kez yapılmaktadır. Güncel sınav tarihleri ÖSYM’nin resmi sayfasından takip edilebilmektedir.

ÖSYM aday işlemleri sayfası (https://ais.osym.gov.tr) üzerinden adaylar Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak başvurularını tamamlayabilmektedir. Sınav başvuruları ÖSYM sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılmaktadır.

İlk yapıldığı zamanlarda yılda 3 defa düzenlenen YÖKDİL, istisnai bir durum olmadığı sürece her yıl İlkbahar ve Sonbahar dönemi olarak yılda 2 defa düzenlenmeye devam etmektedir.

YÖKDİL’de adaylara başvuruda bulundukları alandan (Fen, Sağlık, Sosyal) toplamda 80 soru sorulmakta ve bu soruları çözmeleri için de onlara 180 dakikalık (3 saat) bir zaman tanınmaktadır.

Adaylar almış oldukları YÖKDİL puanlarını sınav sonuçlarının açıklanma tarihinden itibaren 5 yıl süreyle kurum ve kuruluşlara yapacakları başvurularda kullanabilmektedir.

YÖKDİL Puanları aşağıda bahsettiğimiz alanlarda kullanabilmektedirler:

– Yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik, doçentlik vb. lisansüstü programlara ve akademik kadrolara yapılacak başvurularda,

– Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi gibi öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda,

– Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) ve Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) sonuçları üzerinden yapılacak değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde,

– Eğitim programlarında yabancı dil kriteri bulunan üniversitelere yapılacak başvurularda kullanılabilmektedir.

  1. Kelime Soruları: 6 Adet

ÖSYM’nin yaptığı güncel YÖKDİL sınavında 6 adet kelime sorusu bulunmaktadır. Bu kelimelerden 5 tanesi normal kelime sorusu iken 1 tanesi Phrasal Verb sorusudur.

 

  1. Gramer Soruları: 14 Adet

YÖKDİL sınavında 14 adet gramer sorusu bulunmaktadır. Sınavlara göre gramer konuları ve soru adetleri değişse de toplamda 14 adet gramer sorusu sorulmaktadır.

 

  1. Cloze Test Soruları: 10 Adet

 

Cloze Test soru formatında bir paragraf verilmekte ve bu paragrafta 5 adet boşluk bırakılmaktadır. Adaylardan söz konusun boşluklara gelecek doğru cevapları bulmaları istenmektedir. Sorular sınavın ilk 20 sorusunda olduğu gibi kelime ve gramer bilgisini ölçmektedir.

 

  1. Cümle Tamamlama (Sentence Completion ) Soruları: 11 Adet

 

Bu tip sorunlarda, cümlenin başında ya da sonunda boşluk bırakılmakta ve adaylardan söz konusu boşluğu doldurarak cümleyi tamamlaması beklenmektedir.

 

  1. İngilizceden Türkçeye Çeviri Soruları: 6 Adet

 

Bu soru tipinde adaylardan verilen İngilizce cümle veya metni Türkçeye çevirmesi istenmektedir.

 

  1. Türkçeden İngilizceye Çeviri Soruları: 6 Adet

 

Bu soru tipinde adaylardan verilen Türkçe cümle veya metni İngilizceye çevirmesi istenmektedir.

 

  1. PARAGRAF TAMAMLAMA (PARAGRAPH COMPLETION) SORULARI: 6 SORU

 

Bu soru tipinde ise soruda bir paragraf verilmekte ve bu paragrafın bir cümlesi boş bırakılmaktadır. Adaylardan söz konusu paragrafta boş bırakılan yeri tamamlaması istenmektedir.

 

  1. ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZAN CÜMLE (IRRELEVANT SENTENCE) SORULARI: 6 SORU

 

Bu soru tipinde paragraftaki tüm cümleler numaralandırılmakta numaralı cümlelerden bir tanesi ise paragrafın anlam bütünlüğünü bozmaktadır. Adaylardan , soruda paragrafla alakalı olmayan bu cümleyi bulmanız istenmektedir.

 

  1. Okuma (Reading) Soruları: 15 Soru

 

Güncel YÖKDİL sınavında okuma parçası ve her parçada 3’er soru olmak üzere toplam 15 soru sorulmaktadır.

Birebir ve Özel Grup dersleri için formu doldurun...

YÖK-DİL HAZIRLIK DERSLERİ

YÖKDİL Hazırlık Abonelik Planları

X